DL380 G10 که نام رسمی آن HPE ProLiant DL380 Gen10 است، یک سرور رک‌مونت 2U با دو سوکت پردازنده از نسل دهم سرورهای HPE به شمار می‌رود. این مدل با پردازنده‌های Intel Xeon Scalable نسل اول و دوم، 24 اسلات رم DDR4 و چند نوع شاسی دیسک عرضه شد. ترکیب ظرفیت بالا و قابلیت ارتقای مرحله‌ای باعث شده این سرور در بسیاری از دیتاسنترها و اتاق‌های سرور دیده شود.
✅ انعطاف در ذخیره‌سازی: از چند SSD سریع تا ده‌ها ترابایت هارد LFF.
✅ ظرفیت رم بالا: 24 اسلات DDR4 با پشتیبانی از RDIMM و LRDIMM.
✅ اسلات توسعه بیشتر از مدل‌های 1U: تا 8 اسلات PCIe 3.0 برای کارت شبکه، کنترلر RAID یا GPU.
✅ مدیریت امن از راه دور: تراشه iLO 5 با فناوری Silicon Root of Trust برای بررسی سلامت فریمور.

💡 DL380 Gen10 = سرور 2U همه‌کاره HPE برای بار سنگین

✅ نوع شاسی دیسک و نسل پردازنده را از ابتدا درست انتخاب کنید؛ بعداً به‌سادگی تغییر نمی‌کنند.
✅ مشاوره و بررسی کانفیگ سفارشی سرور HPE، تنها در وب‌داده
حتماً زمانی که این مقاله را باز کرده‌اید، به دنبال یک مرجع دقیق و فارسی برای مشخصات DL380 Gen10 هستید؛ مرجعی که بگوید هر گزینه در عمل چه معنایی دارد. در ادامه گام‌به‌گام از جدول مشخصات رسمی شروع می‌کنیم، به انواع باکس دیسک و کانفیگ پیشنهادی می‌رسیم و در پایان عوامل قیمت و انتخاب میان خرید و اجاره را بررسی می‌کنیم. پس همراه ما باشید 😉👇

🔶 سرور اختصاصی HPE در وب‌داده

سرورهای اختصاصی ایران وب‌داده روی سخت‌افزار HPE ProLiant اجرا می‌شوند و درخواست نسل Gen10 از طریق تیکت یا تماس بررسی می‌شود. پلن‌های فعلی را در صفحه سرور اختصاصی HPE ببینید 👇

DL380 G10 چیست و چرا در دیتاسنترها محبوب است؟

HPE سرورهای خانواده ProLiant را در قالب نسل‌های پیاپی عرضه می‌کند. نسل دهم یا Gen10 در ژوئن 2017 معرفی شد و در بازار ایران با نام کوتاه G10 شناخته می‌شود. پیشوند DL به سرورهای رک‌مونت اشاره دارد و DL380 نسخه 2U و دو سوکتی این خانواده است. برای شناخت کل خانواده، راهنمای جامع سرورهای HP و برای ویژگی‌های مشترک این نسل، مقاله سرور HP G10 را ببینید.
برای درک بهتر، DL380 Gen10 و DL360 Gen10 را دو آپارتمان با نقشه پایه یکسان تصور کنید که یکی دوبلکس است. هر دو از یک نسل و یک پلتفرم پردازنده‌اند، اما DL380 با ارتفاع 2U جای بیشتری برای دیسک، کارت توسعه و جریان هوا دارد. جزئیات این مقایسه را در مقاله تفاوت DL360 و DL380 آورده‌ایم.
HPE ProLiant DL380 Gen10 (2U, 2 sockets)
FRONT (SFF chassis):
[ Box 1 ] [ Box 2 ] [ Box 3 ]  -> 8 + 8 + 8 = 24 SFF
REAR:
[ Riser 1 | slots 1-3 | CPU 1 ]
[ Riser 2 | slots 4-6 | CPU 2 ]
[ Riser 3 | slots 7-8 | CPU 2 ]
[ PSU 1 ] [ PSU 2 ]  [ iLO 5 port ]  [ FlexibleLOM ]

🔸 نکته فنی: مدل‌های NC و کارت FlexibleLOM

در QuickSpecs، مدل‌های دارای عبارت NC (Networking Choice) کارت شبکه داخلی ندارند و باید یک کارت FlexibleLOM یا کارت PCIe برایشان انتخاب شود. پس دو سرور DL380 Gen10 با ظاهر یکسان ممکن است پورت‌های شبکه متفاوتی داشته باشند؛ پیش از خرید یا اجاره، نوع و سرعت کارت شبکه را بپرسید.
✅ یک شاسی برای چند نقش: همین مدل با شاسی 8SFF یک سرور وب سریع و با شاسی 12LFF یک سرور بکاپ حجیم است.
✅ ارتقای مرحله‌ای: باکس دیسک، رایزر PCIe و پردازنده دوم را می‌توان بعداً اضافه کرد.
✅ پاور و فن ریداندنت: دو پاور Hot-Plug و فن‌هایی با افزونگی N+1.
✅ ابزارهای مدیریتی کامل: iLO 5، Intelligent Provisioning و رابط RESTful سازگار با Redfish.

جدول مشخصات فنی DL380 Gen10 بر اساس QuickSpecs

جدول زیر خلاصه مشخصات رسمی را از آخرین نسخه QuickSpecs شرکت HPE نشان می‌دهد. توجه کنید که بسیاری از مقادیر به مدل پردازنده و نوع شاسی بستگی دارند.
ویژگیمشخصات DL380 Gen10
فرم فاکتوررک‌مونت 2U با دو سوکت
پردازندهXeon Scalable نسل اول و دوم، تا 28 هسته در هر سوکت
چیپ‌ستIntel C621
اسلات رم24 اسلات DDR4؛ 12 اسلات و 6 کانال برای هر پردازنده
حداکثر رمحدود 1.5TB با RDIMM و 3.0TB با LRDIMM
سرعت رمتا 2933 MT/s در نسل دوم و 2666 MT/s در نسل اول
شاسی دیسک8SFF، 24SFF، 8LFF و 12LFF
حداکثر دیسک30 دیسک SFF یا 19 دیسک LFF به‌همراه 2 دیسک SFF
اسلات توسعهتا 8 اسلات PCIe 3.0 در سه رایزر
شبکه4 پورت 1GbE داخلی در برخی مدل‌ها و اسلات FlexibleLOM
پاورFlex Slot Hot-Plug از 500W تا 1600W و مدل Titanium تا 2200W
مدیریتiLO 5 با پورت 1GbE اختصاصی
ابعاد شاسی SFF8.73 × 44.54 × 67.94 سانتی‌متر

بررسی مشخصات سرور DL380 Gen10؛ پردازنده، رم، ذخیره‌سازی و شبکه

جدول بالا تصویر کلی را نشان می‌دهد، اما تصمیم درست در جزئیات گرفته می‌شود؛ جزئیاتی که در QuickSpecs اغلب در پانویس‌ها آمده‌اند. در ادامه هر جزء سخت‌افزار را جداگانه بررسی می‌کنیم.

۱- پردازنده‌های Xeon Scalable نسل اول و دوم

این سرور از Intel Xeon Scalable نسل اول با نام رمز Skylake و نسل دوم با نام رمز Cascade Lake پشتیبانی می‌کند. طبق Intel ARK، Xeon Gold 6130 در سه‌ماهه سوم 2017 و Xeon Gold 6230 در سه‌ماهه دوم 2019 عرضه شدند؛ رقم دوم شماره مدل، نسل پردازنده را نشان می‌دهد. دامنه انتخاب از Bronze 3204 با 6 هسته تا Platinum 8280 با 28 هسته و توان حرارتی 205 وات گسترده است.
◀️ ارتقای میدانی از پردازنده نسل اول به نسل دوم پشتیبانی نمی‌شود؛ پس نسل پردازنده را از ابتدا درست انتخاب کنید.
◀️ در نسل دوم، پسوند M و L ظرفیت رم هر سوکت را به ترتیب تا 2 و 4.5 ترابایت می‌رسانند و پسوند U فقط برای پیکربندی تک‌سوکتی است.
◀️ پردازنده‌های پرمصرفی مانند Gold 6250 و Gold 6256 محدودیت دمای ورودی دارند و در کنار آن‌ها NVMe و GPU پشتیبانی نمی‌شود.

۲- رم DDR4؛ RDIMM، LRDIMM و حافظه پایدار

این سرور 24 اسلات رم دارد؛ برای هر پردازنده 12 اسلات در 6 کانال. با RDIMM حداکثر 24 ماژول 64 گیگابایتی، یعنی حدود 1.5 ترابایت، و با LRDIMM حداکثر 24 ماژول 128 گیگابایتی، یعنی 3 ترابایت، نصب می‌شود؛ اما ترکیب این دو نوع در یک سرور پشتیبانی نمی‌شود. سرعت رم در نسل دوم تا 2933 MT/s و در نسل اول تا 2666 MT/s است و حافظه پایدار Intel Optane فقط با برخی پردازنده‌های نسل دوم کار می‌کند.

۳- ذخیره‌سازی و کنترلر RAID

همه مدل‌ها کنترلر نرم‌افزاری Smart Array S100i را دارند که RAID را روی حداکثر 12 دیسک SATA فراهم می‌کند؛ این کنترلر فقط در حالت UEFI کار می‌کند و طبق QuickSpecs فقط از ویندوز پشتیبانی می‌کند. برای بار جدی، کنترلرهای سخت‌افزاری مانند E208i-a، P408i-a، P816i-a یا Broadcom MegaRAID MR416i-a انتخاب بهتری‌اند. اگر با سطوح RAID آشنا نیستید، مقاله RAID چیست و چه انواعی دارد را بخوانید.
کنترلرهای سری Performance به Smart Storage Battery یا Smart Hybrid Capacitor نیاز دارند که جداگانه فروخته می‌شوند. دو اسلات M.2 روی رایزر اصلی برای سیستم‌عامل در نظر گرفته شده و شاسی SFF با کیت‌های مخصوص تا 20 درایو NVMe را می‌پذیرد. مقایسه این دو نوع حافظه را در مقایسه هارد NVMe و SSD ببینید.

۴- شبکه، اسلات PCIe و GPU

در پشت سرور سه رایزر وجود دارد: رایزر اصلی با اسلات‌های x8، x16 و x8 به پردازنده اول متصل است و رایزر دوم و سوم به پردازنده دوم وابسته‌اند؛ یعنی در مجموع تا 8 اسلات PCIe 3.0. شبکه بسته به مدل از 4 پورت 1GbE داخلی یا کارت FlexibleLOM تأمین می‌شود و در فهرست گزینه‌ها کارت‌های 10 و 25 گیگابیتی، مانند 640FLR-SFP28، هم وجود دارد.
طبق جدول QuickSpecs، بسته به کانفیگ تا 3 کارت دوپهنا مانند NVIDIA Tesla V100 با پردازنده‌های تا 165 وات یا تا 7 کارت تک‌اسلات NVIDIA T4 قابل نصب است. در این حالت‌ها رایزر مخصوص و کیت فن High Performance لازم است. محدودیت اصلی نسخه PCIe است: برای آرایه‌های بزرگ NVMe نسل جدید یا شبکه‌های بسیار پرسرعت، پلتفرم‌های PCIe 4.0 و 5.0 مناسب‌ترند.

۵- پاور، خنک‌کننده، مدیریت و امنیت

پاورها از نوع HPE Flex Slot و Hot-Plug هستند و در توان‌های رایج 500، 800 و 1600 وات با راندمان Platinum عرضه می‌شوند. مدل‌های تک‌پردازنده معمولاً 4 فن و مدل‌های دوپردازنده 6 فن با افزونگی N+1 دارند. دمای استاندارد هوای ورودی 10 تا 35 درجه سانتی‌گراد است و وزن سرور بسته به کانفیگ از حدود 15 تا 24.5 کیلوگرم تغییر می‌کند.
قلب مدیریتی سرور تراشه iLO 5 است. HPE هنگام معرفی Gen10 در ژوئن 2017 فناوری Silicon Root of Trust را معرفی کرد؛ اثر انگشتی تغییرناپذیر در سیلیکون که اگر فریمور با آن مطابقت نداشته باشد، سرور بوت نمی‌شود. برای کنسول گرافیکی کامل و Virtual Media، لایسنس iLO Advanced لازم است؛ هنگام خرید سرور استوک یا اجاره، وضعیت آن را بپرسید.

DL380 G10 چیست و چرا در دیتاسنترها محبوب است؟

📚 از منابع معتبر

طبق QuickSpecs شرکت HPE، DL380 Gen10 سروری دوپردازنده و 2U است که برای محیط‌های متنوع، از کانتینر تا ابر و کلان‌داده، طراحی شده است. همین سند تأکید می‌کند که ارتقای میدانی از پردازنده نسل اول به نسل دوم ممکن نیست.

انواع باکس 8SFF، 12LFF و 24SFF در DL380 Gen10

مهم‌ترین تصمیم هنگام انتخاب این سرور، نوع شاسی دیسک است؛ چون برخی شاسی‌ها بعداً به یکدیگر تبدیل نمی‌شوند. SFF به دیسک‌های 2.5 اینچی و LFF به دیسک‌های 3.5 اینچی اشاره دارد. جدول زیر چهار شاسی رسمی را مقایسه می‌کند و توضیح کامل این دو استاندارد را در مقاله تفاوت سرور SFF و LFF می‌خوانید.
شاسیظرفیت دیسککاربرد مناسب
8SFF8 دیسک 2.5 اینچی؛ قابل ارتقا تا 16 یا 24 دیسکوب، اپلیکیشن و مجازی‌سازی سبک
24SFF24 دیسک جلو و تا 6 دیسک پشت؛ مجموعاً 30 دیسکمجازی‌سازی و دیتابیس با دیسک زیاد
8LFF8 دیسک 3.5 اینچی؛ بدون ارتقای میدانی به 12LFFبکاپ و آرشیو کوچک
12LFF12 دیسک جلو، 4 وسط و 3 پشت؛ تا 19 دیسک LFFبکاپ، آرشیو و ذخیره‌سازی حجیم
📌 شاسی 8SFF را می‌توان در محل با باکس‌های اضافه به 16 یا 24 دیسک رساند، اما برای ارتقا به 24 دیسک کیت فن High Performance لازم است. در مقابل، شاسی 8LFF در محل به 12LFF تبدیل نمی‌شود و فقط باکس میانی 4LFF را می‌پذیرد. شاسی‌های 12LFF و 24SFF هم به‌صورت استاندارد با فن‌های High Performance عرضه می‌شوند.
در این بخش همراه تیم وب‌داده باشید تا مشخصات خام را به کانفیگ‌های کاربردی تبدیل کنیم. اعداد زیر نقطه شروع هستند، نه نسخه قطعی؛ کانفیگ نهایی باید بر اساس مصرف واقعی پردازنده، رم و دیسک در سرور فعلی شما تعیین شود.

۱- سرور وب و هاستینگ

برای سایت پربازدید، فروشگاه اینترنتی یا چند سایت روی یک کنترل پنل، یک یا دو پردازنده میان‌رده مانند Xeon Silver 4214 با 12 هسته یا Gold 5218 با 16 هسته معمولاً کافی است. شاسی 8SFF با چهار تا شش SSD در RAID 10 و رم 64 تا 128 گیگابایت، تعادل خوبی میان سرعت و هزینه دارد.
◀️ اگر ترافیک شما بیشتر از جنس فایل‌های حجیم است، ظرفیت دیسک و سرعت پورت شبکه از تعداد هسته مهم‌تر است.

۲- سرور دیتابیس

دیتابیس‌هایی مانند MySQL، PostgreSQL یا SQL Server به فرکانس پردازنده، رم زیاد برای کش و دیسک کم‌تأخیر حساس‌اند. پردازنده‌ای مانند Gold 6248R با 24 هسته و فرکانس پایه 3.0 گیگاهرتز، رم 256 گیگابایت یا بیشتر و SSD یا NVMe در RAID 10 انتخاب منطقی است.

۳- سرور مجازی‌سازی

برای اجرای تعداد زیادی ماشین مجازی با Proxmox، ESXi یا Hyper-V، تعداد هسته و ظرفیت رم عامل اصلی است. دو پردازنده Gold 6230، یعنی مجموعاً 40 هسته و 80 رشته، به‌همراه 384 تا 768 گیگابایت رم پایه مناسبی است. شاسی 24SFF یا 8SFF همراه با باکس NVMe هم فضای کافی برای دیسک ماشین‌ها فراهم می‌کند. مفاهیم پایه را در مقاله مجازی‌سازی چیست مرور کنید.

۴- سرور بکاپ و آرشیو

برای نگهداری نسخه‌های پشتیبان یا فایل‌های حجیم، پردازنده قوی لازم نیست. یک پردازنده Silver، رم 32 تا 64 گیگابایت و شاسی 12LFF با هاردهای پرظرفیت در RAID 6 کافی است؛ این شاسی با باکس میانی و پشتی تا 19 هارد LFF را جا می‌دهد.

کانفیگ پیشنهادی DL380 Gen10 برای وب، دیتابیس و مجازی‌سازی

جدول کانفیگ پیشنهادی بر اساس کاربرد

این جدول بر پایه منطق رایج طراحی سرور تهیه شده و حاصل بنچمارک نیست؛ پیش از نهایی کردن، مصرف فعلی سرویس خود را اندازه بگیرید.
کاربردپردازندهرمدیسک و شاسی
وب و هاستینگ1 یا 2 عدد Silver 4214 یا Gold 521864 تا 128GB8SFF، SSD در RAID 10
دیتابیس2 عدد Gold 6248R256GB به بالا8SFF، SSD یا NVMe در RAID 10
مجازی‌سازی2 عدد Gold 6230384 تا 768GB24SFF یا 8SFF با NVMe
بکاپ و آرشیو1 عدد Silver 421032 تا 64GB12LFF، HDD در RAID 6

مزایا و محدودیت‌های DL380 Gen10 در سال 2026

هیچ سروری برای همه نیازها بهترین نیست؛ نقاط قوت و محدودیت‌های این مدل را باید کنار هم دید.
✅ انعطاف بالا در انتخاب شاسی، دیسک و کارت توسعه
✅ ظرفیت رم تا 3 ترابایت با LRDIMM
✅ امنیت سخت‌افزاری Silicon Root of Trust و مدیریت کامل با iLO 5
✅ پاور، فن و دیسک‌های Hot-Plug برای نگهداری بدون خاموشی کامل
❌ PCIe 3.0 و رم DDR4؛ پهنای باند کمتر از پلتفرم‌های جدید با PCIe 4.0 یا 5.0 و DDR5
❌ طبق Intel ARK، وضعیت Gold 6130 از 31 دسامبر 2023 «End of Servicing Updates» است و برای Gold 6230 هم تاریخ 30 ژوئن 2025 درج شده است.
❌ طبق پایگاه دانش Broadcom، پردازنده‌های Cascade Lake در VCF 9.x در وضعیت Deprecated هستند و Skylake از نسخه 9.2 پشتیبانی نمی‌شود.
❌ QuickSpecs مدل‌های پایه را منسوخ و خارج از فروش اعلام کرده و قطعات از بازار ثانویه تأمین می‌شوند.

⚠️ محدودیت مهم

پیش از نصب سیستم‌عامل یا مجازی‌ساز، سازگاری نسخه موردنظر را در ماتریس پشتیبانی و گواهی HPE (HPE Servers Support & Certification Matrices) بررسی کنید. نسخه‌ای که در این ماتریس برای DL380 Gen10 فهرست نشده، پشتیبانی رسمی سازنده را ندارد و در محیط عملیاتی ریسک محسوب می‌شود.

سناریوی رایج در پشتیبانی وب‌داده

یک سناریوی رایج: مدیر فنی یک فروشگاه اینترنتی مستقیماً سراغ DL380 Gen10 را می‌گیرد، چون شنیده است سرور 2U قوی‌تر است. تیم فنی ابتدا نوع بار را می‌پرسد: حجم دیتابیس، تعداد دیسک، برنامه مجازی‌سازی و نیاز به GPU یا کارت شبکه اضافه.
اگر نیاز واقعی در چند SSD و رم متوسط خلاصه شود، مزیت شاسی 2U عملاً استفاده نمی‌شود و پلن آماده DL360 Gen9 نقطه شروع سریع‌تری است؛ البته HPE گواهی DL360 Gen9 را برای ویندوز سرور تا نسخه 2019 و ESXi تا 7.0 U3 اعلام کرده است. اگر نسخه‌های جدیدتر، ده‌ها دیسک یا چند کارت PCIe لازم باشد، کانفیگ سفارشی نسل Gen10 از طریق تیکت یا تماس بررسی می‌شود. نتیجه ساده است: مدل را از روی نیاز انتخاب کنید، نه از روی نام.

قیمت DL380 G10؛ خرید یا اجاره سرور اختصاصی؟

یکی از پرتکرارترین پرسش‌ها درباره این مدل، قیمت آن است. واقعیت این است که عدد ثابتی برای قیمت این سرور وجود ندارد؛ چون DL380 Gen10 یک پلتفرم است، نه محصولی با یک کانفیگ ثابت. به همین دلیل در این مقاله قیمت اعلام نمی‌کنیم و به جای آن، عوامل تعیین‌کننده را توضیح می‌دهیم.

عوامل مؤثر بر قیمت این سرور

  1. نسل و مدل پردازنده: فاصله یک Silver نسل اول با Gold یا Platinum نسل دوم معمولاً بیشترین اثر را دارد.
  2. ظرفیت و نوع رم: LRDIMM و ماژول‌های 64 و 128 گیگابایتی هزینه را بالا می‌برند.
  3. نوع و تعداد دیسک: SSD اینترپرایز و NVMe به ازای هر ترابایت گران‌تر از HDD هستند.
  4. کنترلر RAID و کارت شبکه: کنترلری مانند P816i-a یا کارت 25 گیگابیتی از گزینه‌های پایه گران‌تر است.
  5. وضعیت سخت‌افزار: نو، استوک یا بازسازی‌شده بودن سرور و دوره گارانتی فروشنده.
  6. لایسنس‌ها: iLO Advanced، ویندوز سرور یا مجازی‌ساز تجاری.

خرید سرور یا اجاره آن؟

خرید این سرور یعنی پرداخت یکجای هزینه سخت‌افزار و پذیرش مسئولیت قطعات یدکی، برق، خنک‌سازی، فضای رک و پهنای باند. از آنجا که QuickSpecs این مدل را محصولی بازنشسته معرفی می‌کند، نمونه‌های موجود در بازار عمدتاً استوک یا بازسازی‌شده‌اند و گارانتی آن‌ها به فروشنده بستگی دارد. برای مقایسه دقیق هزینه‌ها، مقاله اجاره یا خرید سرور را ببینید.
در مدل اجاره، سخت‌افزار، زیرساخت شبکه و نگهداری فیزیکی بر عهده ارائه‌دهنده است و شما هزینه‌ای دوره‌ای می‌پردازید. اگر هم سرور DL380 Gen10 خودتان را دارید، می‌توانید آن را با سرویس کولوکیشن سرور در دیتاسنتر مستقر کنید و درگیر ساخت اتاق سرور نشوید.

🎯 کدام گزینه برای چه کسی مناسب است؟

✅ خرید: تیم فنی و فضای رک دارید و می‌خواهید سال‌ها از سخت‌افزار استفاده کنید.
✅ اجاره: می‌خواهید سریع شروع کنید و درگیر تعمیر قطعات و زیرساخت نشوید.
✅ کولوکیشن: سرور را خریده‌اید، اما به شبکه و محیط دیتاسنتر نیاز دارید.

قیمت DL380 G10؛ خرید یا اجاره سرور اختصاصی؟

سرور DL380 Gen10 در وب‌داده؛ پیکربندی سفارشی و مشاوره

در حال حاضر پلن آماده سرور اختصاصی ایران وب‌داده روی HPE DL360 Gen9 ارائه می‌شود و برای نسل Gen10، از جمله DL380 Gen10، پلن آماده با موجودی ثابت اعلام نمی‌کنیم. درخواست این نسل یا هر کانفیگ خاص از طریق تیکت یا تماس بررسی می‌شود. امکانات فعلی سرویس به این شرح است:
✅ پلن آماده PRIME 9 روی HPE DL360 Gen9: دو پردازنده Xeon E5-2680 v4 با مجموع 28 هسته و 56 رشته، 64 گیگابایت رم Registered ECC DDR4 و 1 ترابایت NVMe
✅ پورت 10Gbit/s روی شبکه‌ای با آپلینک 100Gbit
✅ محافظت DDoS با ظرفیت 100Gbit/s، فایروال سخت‌افزاری و امنیت چندلایه
✅ محاسبه ترافیک فقط بر اساس دانلود؛ آپلود رایگان است
✅ پنل مدیریت سرور با ری‌استارت، روشن و خاموش کردن، کنسول KVM و نصب مجدد سیستم‌عامل
✅ بررسی کانفیگ سفارشی شامل رم، دیسک، پورت، IP یا نسل دیگر از طریق تیکت یا تماس
✅ تیم فنی 24/7 برای مشاوره پیش از خرید
🚀 بیشتر بدانید: اگر هنوز میان سرور اختصاصی و گزینه‌های دیگر مردد هستید، مقاله سرور اختصاصی چیست را بخوانید. برای راه‌اندازی و تنظیمات تخصصی هم صفحه خدمات کانفیگ و مدیریت سرور را ببینید.

سوالات متداول درباره مشخصات DL380 Gen10

آیا DL380 Gen10 در سال 2026 هنوز انتخاب خوبی است؟

برای وب، دیتابیس متوسط، مجازی‌سازی و بکاپ هنوز کاربردی است، به شرط اینکه محدودیت‌هایش را بپذیرید. این سرور به PCIe 3.0 و DDR4 محدود است، تاریخ پایان به‌روزرسانی اینتل برای پردازنده‌هایی مانند Gold 6130 و Gold 6230 گذشته است و HPE آن را محصولی بازنشسته معرفی کرده است. اگر به PCIe 4.0 یا نسخه‌های جدید VMware نیاز دارید، نسل‌های جدیدتر را بررسی کنید.

نسخه‌های Gen10 Plus در سال 2021 با نسل سوم Xeon Scalable عرضه شدند و طبق QuickSpecs این مدل‌ها از PCIe 4.0 و رم DDR4 با سرعت 3200 MT/s پشتیبانی می‌کنند. Gen10 به PCIe 3.0 و حداکثر 2933 MT/s محدود است. نام دو مدل شبیه است، اما پردازنده و مادربرد آن‌ها با هم سازگار نیستند و ارتقای یکی به دیگری ممکن نیست.

به نوع بار بستگی دارد. برای وب و اپلیکیشن، مدل‌های میان‌رده مانند Silver 4214 و Gold 5218 کافی‌اند. برای دیتابیس فرکانس بالاتر مثل Gold 6248R ارزشمند است و برای مجازی‌سازی، هسته بیشتر مانند دو Gold 6230. تا حد امکان نسل دوم را انتخاب کنید، چون ارتقای میدانی از نسل اول پشتیبانی نمی‌شود.

شاسی 8SFF برای SSD و NVMe در قالب 2.5 اینچی طراحی شده و برای وب، دیتابیس و مجازی‌سازی مناسب‌تر است. شاسی 12LFF هاردهای 3.5 اینچی پرظرفیت را می‌پذیرد و برای بکاپ و آرشیو به‌صرفه‌تر است. توجه کنید که شاسی 8SFF در محل تا 24 دیسک قابل ارتقاست، اما شاسی 8LFF به 12LFF تبدیل نمی‌شود.

طبق QuickSpecs، با 24 ماژول LRDIMM از نوع 128 گیگابایتی تا 3 ترابایت و با 24 ماژول RDIMM از نوع 64 گیگابایتی حدود 1.5 ترابایت رم نصب می‌شود. ترکیب RDIMM و LRDIMM پشتیبانی نمی‌شود و نیمی از اسلات‌ها فقط با نصب پردازنده دوم قابل استفاده‌اند؛ پس سرور تک‌پردازنده نصف این ظرفیت را دارد.

بله، اما با شرط‌هایی. بسته به کانفیگ تا 3 کارت دوپهنا مانند Tesla V100 یا تا 7 کارت T4 قابل نصب است و رایزر مخصوص و کیت فن High Performance لازم دارد. با برخی پردازنده‌های پرمصرف یا باکس NVMe هم محدودیت ایجاد می‌شود. برای آموزش مدل‌های بزرگ هوش مصنوعی امروزی، این ظرفیت معمولاً کافی نیست.

چون این مدل پلتفرمی با ده‌ها ترکیب ممکن است. پردازنده، مقدار رم، نوع و تعداد دیسک، کنترلر RAID، کارت شبکه، نو یا استوک بودن و لایسنس‌ها هر کدام قیمت را تغییر می‌دهند. بهتر است ابتدا نیاز خود را مشخص کنید و برای همان کانفیگ استعلام بگیرید؛ مقایسه دو قیمت بدون مقایسه مشخصات کامل گمراه‌کننده است.

پلن آماده فعلی سرور اختصاصی ایران وب‌داده بر پایه HPE DL360 Gen9 است و برای نسل Gen10 پلن آماده با موجودی ثابت اعلام نشده است. اگر به این مدل یا کانفیگ خاصی نیاز دارید، درخواست خود را از طریق تیکت یا تماس ثبت کنید تا تیم فنی امکان‌پذیری آن را بررسی کند. اگر سرور خودتان را دارید، کولوکیشن هم گزینه‌ای در دسترس است.

جمع‌بندی؛ DL380 Gen10 سروری منعطف با محدودیت‌های نسل خود

در این مقاله دیدیم که این مدل یک سرور 2U و دوپردازنده با پشتیبانی از Xeon Scalable نسل اول و دوم، 24 اسلات رم DDR4 تا 3 ترابایت، تا 8 اسلات PCIe 3.0 و چهار شاسی رسمی است. همین انعطاف باعث می‌شود یک مدل بتواند سرور وب، دیتابیس، مجازی‌سازی یا بکاپ باشد؛ به شرط اینکه شاسی، نسل پردازنده و کنترلر RAID از ابتدا درست انتخاب شوند.
در کنار این مزایا، محدودیت‌ها را هم باید جدی گرفت: پایان به‌روزرسانی پردازنده‌هایی مانند Gold 6130 و Gold 6230 در Intel ARK، وضعیت Deprecated در نسخه‌های جدید VMware و بازنشسته شدن محصول در QuickSpecs. توصیه ما این است که ابتدا بار واقعی سرویس خود را اندازه بگیرید و سپس درباره نسل و کانفیگ تصمیم بگیرید. اگر نیاز شما با پلن آماده سرور اختصاصی ایران وب‌داده پوشش داده می‌شود، سریع‌ترین مسیر همان است و برای کانفیگ‌های خاص، تیم فنی ما از طریق تیکت یا تماس کنار شماست.
در صورتی که سوالی داشتید می‌توانید در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.
امیدوارم این مقاله از بلاگ وب‌داده برای شما مفید بوده باشد.
وب داده
وب داده

جدید ترین مطالب آموزشی و کاربردی را در اینجا بخوانید !
ما با بهره‌گیری از دانش روز و تجربه متخصصان حوزه فناوری، مجموعه‌ای از آموزش‌های کاربردی و مقالات تخصصی را گردآوری کرده‌ایم که هر یک، پاسخی دقیق به پرسش‌های شماست. ؛ از مفاهیم پایه تا پیچیده‌ترین تکنیک‌های حرفه‌ای. اینجا، دانش با زبانی ساده اما عمیق در اختیار شما قرار می‌گیرد.

مقاله‌ها: 190
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *