نحوه رفع خطای Request Timeout یا همان ارور 408 در چند دقیقه

سلام دوستان؛
یکی دیگر از خطاهای رایج هنگام وبگردی خطای Request Timeout یا همان ارور ۴۰۸ است این خطا در هنگام تکمیل و سابمیت کردن یک فرم، هنگام آپلود کردن یک فایل و یا هنگام پرداخت های اینترنتی ممکن است رخ دهد. این خطا در زمان پایان حداکثر مهلت ارسال درخواست و اتمام پروسه نمایش داده می شود. هرگاه درخواستی از سمت *وب سرور ارسال می‌شود، زمانی برای انجام آن در نظر گرفته می‌شود اگر زمان اجرای فعالیت از سقف تعیین شده فراتر رود با رفع خطای ۴۰۸ یا قطع اتصال رو به رو خواهید شد به همین دلیل در برخی موارد با تایمر هایی مواجه می شوید که در صورت فراتر رفتن از مهلت تعیین شده به صورت اتوماتیک از صفحه خارج خواهید شد. در این آموزش از وب داده قصد داریم نحوه ی رفع خطای ۴۰۸ را با هم بررسی کنیم.

چگونگی رفع رفع خطای ۴۰۸ در سایت

همان طور که ذکر شد رفع خطای ۴۰۸ به دلیل عدم انجام فعالیت در زمان تعیین شده از ارسال درخواست تا پایان فرآیند رخ می‌دهد. بنابراین اولین راه حل برای رفع این خطا، انجام فعالیت مورد نظر در زمان تعیین شده می باشد و قبل از قطع اتصال باید کار را به اتمام رساند. یکی از دلایلی که موجب بروز این خطا می‌شود نداشتن سرعت کافی یا قطع شدن اینترنت می باشد خطای رخ داده مشابه تصویر زیر خواهد بود:

رفع خطای 408 سایت Request Timeoutدر برخی موارد ارورهای 408: Request Timeout و HTTP Error 408 Request Timeout نیز نمایش داده می شود. روش هایی برای رفع خطای 4۰۸ سایت وجود دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

کلیاتی در مورد خطای 408

خطای 408 سایت با نام دیگر  (Request Timeout) شناخته می شود و به معنای اتمام زمان مقرر برای انجام درخواست مورد نظر می باشد.هر زمان درخواستی از سمت سیستم شما (چه تلفن همراه چه رایانه شخصی) به سمت وب سرور ارسال شود، برای آن مدت زمان مشخصی در نظر گرفته می شود. اگر زمان انجام درخواست بیش از زمان مقرر طول بکشد ارتباط سیستم شما با وب سرور به صورت اتوماتیک قطع خواهد شد و خطای 408 و تایم اوت را مشاهده خواهید کرد.

رفرش کردن صفحه

در اولین مرحله صفحه خود را به کمک فشردن کلیدهای CTRL+F5 رفرش کنید تا خطا رفع و صفحه مجددا در دسترس قرار گیرد. درخواست مورد نظر خود را به سمت سرور ارسال کنید. اتصالات اینترنتی خود را نیز بررسی کنید و سرعت آن را چک کنید چون ممکن است سرعت پایین اتصال به اینترنت موجب ارسال کند درخواست به سمت سرور شود.

بررسی سرور

در برخی موارد ممکن است تغییراتی روی سرور و و هاست ایجاد شده باشد و این دلیلی برای بروز خطای ۴۰۸ سایت باشد. در ابتدا بررسی کنید که سرورتان مشکلی نداشته باشد و مجدداً درخواست مورد نظر را به سمت وب سرور ارسال کنید. در صورتی که سرور موردی داشته باشد وب سایت به صورت کند بارگذاری شده و همین کندی، سرعت ارسال درخواست را می کاهد.

تغییر آیپی سیستم

در برخی موارد سرویس دهنده های اینترنتی و آی پی  شما موجب بروز چنین مشکلاتی خواهند شد می توانید به کمک ابزارهای نت شکت و یا ابزارهای مخفی سازی و تغییر آی پی و غیره با آیپی کشور دیگری رخواست خود را به سمت وب سرور ارسال کنید. در برخی موارد این راه حل هم پاسخگوی نیاز شما نیست و موجب رفع مورد  نخواهد ش. برخی وب سایت های با این روش تغییر آی پی لود نخواهند شد این روش برای مواقع پرداخت اینترنتی و حساس توصیه نمی شود.  روش تغییر آی پی تنها برای مواردی که امنیت آنها از اهمیت نیست مورد استفاده قرار می گیرد.

تغییر سرویس دهنده اینترنت

در صورتی که روش های فوق پاسخگوی نیاز شما نبودند و موجب رفع خطای ۴۰۸ نشد، می‌توانید از یک اپراتور سرویس دهنده اینترنت دیگر استفاده کنید به عنوان مثال اگر از اینترنت تلفن همراه استفاده می کنید آن را تغییر داده و یا با یک سیستم و یک ارائه‌دهنده دیگر این کار را انجام دهید. با تغییر اپراتور و تغییر سرعت ممکن است مورد رفع شود. در آخر اگر به کمک هیچ کدام از روش های بالا موفق به انجام فعالیت خود نشدید می توانید صبر کنید و در فرصت دیگری فعالیت مورد نظر خود را انجام دهید.

خطای 408 ممکن است در صورت ضعف وب سرور رخ دهد…

*وب سرور: هنگامی که کاربری درخواست مشاهده فایل، انجام یک فرآیند، مشاهده یک صفحه و… را ارسال می کند سیستمی قدرتمندی در پشت پرده به پاسخ او جواب داده و صفحات HTML، مطالب، محتوا، تصاویر، استایل شیت ها، جاوا اسکریپت ها و… را برای کاربر ارسال می کند. در واقع برنامه های کامپیوتری هستند که تمامی درخواست های ارسالی کاربر را آنابیز کرده و پاسخ آن ها را در قالب اطلاعات برای کاربر ارسال می کند. وب سرور های مختلفی مثل آپاچی، لایت اسپید و … وجود دارد و هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند. از جمله:
 • پاسخگویی به کاربر
 • سرعت مناسب
 • مدیریت دخواست ها
 • آنابز درخواست ها
 • و…

برخی خطاها ممکن است در صورت بروز مشکل برای وب سرور رخ دهد مثل خطای 408 یا موارد زیر:

 • HTTP Error 401
 • HTTP Error 403
 • HTTP Error 404
 • HTTP Error 500
 • خطای 408

همان طور که ذکر چندین وب سرور قدرتمند وجود دارد و هر کدام نسبت به دیگری مزایایی دارد، کاربر با توجه به نیاز خود یکی را انتخاب می کند. به عنوان مثال می توان به وب سرور آپاچی رایگان، وب سرور پر سرعت لایت اسپید و وب سرور محبوب IIS اشاره کرد.

 • IIS:شرکت ماکروسافت ارائه دهدنه این وب سرور محبوب می باشد  و برای سرورهایی با سیستم عامل ویندوز در نظر گرفته شده است.
 • وب سرور آپاچی: این وب سرور بر پایه زبان C نوشته شده و هم اکنون از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است به طوری که بیش از 49 درصد سرورها بر پایه آن اداره می شوند.
 • NginX: وب سرور قدرتمند و کاربردی که NginX آن را ارائه کرده است.
 • وب سرور لایت اسپید: وب سرور آمریکایی که در سال 2002 ارائه شد. سرعت و عملکرد این وب سرور بسیار بالا است و البته رایگان نیست! این وب سرور برای تمامی اشخاصی که به مقوله سرعت اهمیت ویژه ای می دهند مناسب است.

موفق باشید. 🙂